Dollar $ 5.636
Euro 6.324
Pound £ 7.069
Cumhuriyet Altını CUM 1731.97
Altın GR 259.118


Himalaya Viagrası: Dünyanın tıbbi amaçlı kullanılan en pahalı mantarı

17/07/2018

Himalayalarda yetişen Yarsagumba mantarı geleneksel tıpta cinsel iktidarsızlığa, astıma, hatta kansere karşı kullanılıyor. Toplaması büyük çaba isteyen mantarın gramı 100 dolara kadar çıkabiliyor.
Bilime göre mükemmel insan bedeni neye benziyor?

10/07/2018

Evrim bize atalarımızdan büyüleyici bir insan anatomisi bıraktı ama çeşitli kusurlar ve ufak tefek teknik sorunlar da yok değil. Kulaklarımız sağır olabiliyor, kendi boğazımız bizi boğabiliyor, derimiz yaşlandıkça hasar görüyor, dizlerimiz de vücut ağırlığımızı taşıma konusunda çok başarılı değil... Peki diğer canlılar derdimize deva olabilir mi? Anatomi uzmanı Alice Roberts, mükemmel insan bedeninin neye benzeyebileceğini araştırdı.
Dünya bugün neden saatte 3600 kilometre daha yavaş dönüyor?

06/07/2018

Dünya TSİ 20.46'da bu yıl Güneş'ten en uzak noktada olacak. Afel veya günötesi adı verilen bu durumda Dünya'nın Güneş'ten uzaklığı 152 milyon kilometre. Kepler Kanunu'na göre gezegenler, Güneş etrafındaki dönüş yörüngelerinde Güneş'e yaklaştıkça daha hızlı hareket ediyor.
Dünyanın en zehirli kimyasal maddelerini kim denetliyor?

21/03/2018

Uluslararası uzmanlar, Rus eski çifte ajan Sergey Skripal ve kızına yönelik suikast girişiminde kullanıldığı söylenen kimyasal madde numunelerini incelemek için İngiltere'ye geldi. Peki dünyanın en zehirli kimyasal maddelerinin izi nasıl sürülüyor ve bu maddeler nasıl denetleniyor? Leeds Üniversitesi'nden Prof. Alastair Hay BBC için yazdı.
Yıldızlararası ziyaretçi 'Oumuamua', çift yıldız sisteminden gelmiş olabilir

20/03/2018

Gökbilimcilerin geçen yıl keşfettiği ve Dünya'dan gözlemlenebilen ilk yıldızlararası ziyaretçi olan 'Oumuamua'nın bir çift yıldız sisteminden geliyor olabileceği ortaya kondu.
Stephen Hawking'in yayınlanmamış makalesi çoklu evren gizemini çözebilir

19/03/2018

76 yaşında hayatını kaybeden İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking'in henüz yayınlanmamış bir araştırma makalesi olduğu ortaya çıktı. Hawking'in bu yeni teorisi, başka evrenlerin varlığına dair gizemi aydınlatabilir.
Kök hücre nakli, MS hastalığının kaderini değiştirebilir

19/03/2018

Yeni bir araştırma, kök hücre naklinin MS (multiple skleroz) hastalığının tedavisinde ilaç tedavisine oranla daha etkili olabildiğini ortaya koydu. 100'den fazla MS hastasının katıldığı deneylerde, ilk yılın sonunda kök hücre nakli olan 52 katılımcıdan sadece birinde hastalığın ilerlediği görüldü.
Stephen Hawking'in geleceğe dair uyarıları

15/03/2018

Çarşamba günü 76 yaşında hayatını kaybeden İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking genel görelilik ve karadeliklerle ilgili araştırmalarıyla ün kazanmıştı. Fakat Hawking sıklıkla kendi araştırma alanından çıkarak, önümüzdeki dönemlerde insanlığı bekleyen zorluklar ve varoluşsal tehditlere de dikkat çekti. İşte onlardan bazıları...
DERGİ - Dikkatimiz neden dağılır?

15/03/2018

Bir iş yaparken yoğunlaşmakta sıkıntı çekmek, dikkatin kolayca dağılması ve işleri sürekli erteleme beynin işleyiş biçimiyle bağlantılı olabilir ve eğitim yoluyla bu durum değiştirilebilir.
TEST - Stephen Hawking’in keşiflerini ne kadar biliyorsunuz?

14/03/2018

Stephen Hawking, büyük ihtimalle modern zamanların en ünlü dahisi. Peki gerçekten neden ünlü? Bilginizi test edin.
Stephen Hawking'i ünlü yapan keşifleri

14/03/2018

Efsanevi bilim insanı Stephen Hawking, kara delikleri anlamamızı sağlarken evrenin kaynağını bile inceledi. BBC'den Philip Ball, 2016 yılında yazdığı makalesinde Hawking'in bir fizikçi olarak neden tarihe bir dahi olarak geçtiğini kaleme aldı.
Stephen Hawking kimdir?

14/03/2018

İngiliz fizik profesörü Stephen Hawking, kendisini elektrikli sandalyeye bağlayan hastalığına rağmen, hayatını kaybettiği 76 yaşına kadarevrim bilimi, kara delik ve uzak bilimi çalışmalarıyla milyonlarca kişiyi aydınlattı.
Nehir yataklarının milyarlarca mikroplastik parçacıkla kirlendiği ortaya çıktı

13/03/2018

İngiltere'de yürütülen bir araştırmada, nehirlerde milyarlarca mikroplastik parçacık olduğu ortaya çıktı. Suda yaşayan canlılar tarafından yenilen bu parçacıklar besin döngüsüne girebiliyor, artan yağmurlar ise parçacıkları okyanusa taşıyor.
Evren'de oluşan ilk yıldızlara ait sinyal keşfedildi

02/03/2018

ABD'li bilim insanları, Büyük Patlama sonrasında oluşan yıldızların atalarına ait radyo sinyali keşfettiklerini ve ilk yıldızlara ait bu tarihi buluşun astrofizik çalışmaları için bir dönüm noktası olabileceğini açıkladı.
Havacılık tarihine yön veren önemli icatlar

01/03/2018

İskenderiyeli Heron ile başlayan havacılık serüveni, yenilenebilir enerjiyle dünyanın etrafını dolanabilen uçağa kadar geldi. 2018'de ise şirketler pille çalışan yolcu uçağı üretmek için birbiriyle yarışıyor. Heron'dan bugünne havacılık tarihinin dönüm noktalarını derledik.
Kanserle mücadelede yeni silah: Mikroskobik DNA robotları farelerde tümörleri küçülttü

13/02/2018

Bilim insanları, DNA'dan yaptıkları nanorobotlarla kanser hücrelerine giden oksijen ve enerjiyi kesmenin yolunu keşfetti. Nature Biotechnology dergisinde yayınlanan araştırmaya göre mikroskobik DNA robotları fareler üzerindeki testlerde tümörleri küçültmeyi başardı.
Laboratuvarda büyütülen ilk insan yumurtası gelecekte doğurganlığa yardımcı olabilir

09/02/2018

Edinburgh Üniversitesi'nden araştırmacılar, ilk kez kadınlardan olgunlaşmamış yumurta hücreleri alarak bunları döllenme aşamasına gelinceye kadar laboratuvarda olgunlaştırdıklarını açıkladılar.
BBC'nin 57 yıl sonra yayımlanan İstanbul belgeseli: Birinci bölüm

09/02/2018

BBC'nin 1961 yılında hazırladığı İstanbul'la ilgili belgeselini, 58 yıl sonra ilk kez Türkçe altyazılı olarak yayımlıyoruz. Belgesel iki ayrı parça halinde yayımlanacak.
SpaceX'in tuhaf serüveni: Elon Musk Tesla arabayı uzaya nasıl yolladı?

08/02/2018

Tesla'nın Roadster model arabası, içindeki cansız mankenle beraber hoparlörden David Bowie'nin şarkısını çala çala uzayın derinliklerine ilerliyor. Bu büyük şovun mimarı Elon Musk bile, yaşananları şaşkınlıkla izliyor. Peki bu tarihi ana nasıl geldik?
DÜNYA - Uzaydaki yerçekimsizliği dünyaya taşıyan uçuş

07/02/2018

Yerçekimsizliğin nasıl bir şey olduğunu anlamak için uzaya gitmek gerekmiyor. Birkaç saniyeliğine bu duyguyu yaşatan özel uçuşlar var.
İsviçre'de 43 yıl önce bulunan mumya İngiltere Dışişleri Bakanı Johnson'ın atası çıktı

25/01/2018

Basel kentinde 1975'te bulunan ve çok uzun süredir gizemini koruyan bir mumyanın İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın atası olduğu ortaya çıktı. Mumyalanan kadın, Jonhson'ın 8. derece atası. Johnson ise Osmanlı İmparatorluğu'nun son İçişleri Bakanı Ali Kemal Bey'in torununun oğlu.