Dollar $ 5.636
Euro 6.324
Pound £ 7.069
Cumhuriyet Altını CUM 1731.97
Altın GR 259.118


Venezuela'ya insani yardım: Truva atı mı, samimi bir destek mi?

26/02/2019

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, muhalif lider Juan Guaido'nun öncülüğünde ülkeye yardım yollayan ABD'yi 'Truva atı' gibi topraklarına sızıp içişlerine karışmaya çalışmakla suçluyor. Peki uluslararası yardımlar samimi bir destek mi yoksa arkasında siyasi çıkarlar mı var?
F-35'ler ve Türkiye'ye teslimat süreci hakkında merak edilenler

21/06/2018

F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının dondurulmasına dair ABD Kongresi'nde girişimler hayata geçerken, F-35'leri üreten Lockheed Martin şirketi bugün Türkiye'ye ilk uçakların teslimini törenle ABD'de gerçekleştirdi. Uçaklarla ilgili merak edilenleri, F-35 teslim törenini ABD'de takip eden Hürriyet Daily News Ankara Temsilcisi Serkan Demirtaş'a sorduk.
Trump: Kuzey Kore lideriyle zirve yapılacak

01/06/2018

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong un ile daha önce iptal etttiği tarihi zirvenin yapılacağını duyurdu. Trump, 12 Haziran'da Singapur'da yapılacak zirvenin gerçekleşeceğini, Kuzey Koreli temsilci Kim Jong-chol'un, Kim Jong un'un yolladığı mektubu Beyaz Saray'da kendisine vermesinin ardından açıkladı.
İtalya'da siyasi kriz: 3 senaryo konuşuluyor

30/05/2018

İtalya'da derinleşen hükümet krizinde hükümet kurma görevini alan ekonomist Carlo Cottarelli'nin de görevi iade edebileceği, Temmuz ya da Ağustos'ta erken seçimlere gidilebileceği ve hatta rafa kaldırıldığı düşünülen 5 Yıldız Hareketi-Lig hükümetinin yeniden gündeme gelebileceği konuşuluyor.
İspanya'da 600 bin euroluk ev alan solcu Podemos'a güven oyu

28/05/2018

Podemos'un mütevazi yaşamıyla bilinen solcu lideri Pablo Iglesias ve partinin sözcüsü olan partneri Irene Montero, satın aldıkları yüzme havuzlu lüks ev nedeniyle ikiyüzlülükle suçlandı. Çift yine de haklarında yapılan güven oylamasında yüzde 68,4'lük bir destek aldı.
İtalya'da 'görülmemiş kriz': Hükümet kurma çalışmaları çöktü

27/05/2018

4 Mart tarihinden bu yana devam eden ve son aşamasına gelinen hükümet kurma çalışmaları, Cumhurbaşkanının euro karşıtlığıyla bilinen ekonomi bakanı adayını veto etmesi üzerine çöktü. Hükümeti oluşturma aşamasında olan koalisyon, yeniden seçimlere gidilmesi ve Cumhurbaşkanının azledilmesi taleplerini dahi dile getiriliyor.
Macar hükümeti bir ay boyunca her gün Helsinki İnsan Hakları Derneği'nden özür dileyecek

04/05/2018

Budapeşte'de bir mahkeme, 'yalan yanlış iddialar ortaya attığı' gerekçesiyle Macar hükümetini haklarında dava açan Helsinki İnsan Hakları Derneği'nden bir ay boyunca her gün özür dilemeye mahkûm etti.
Savaş ve çatışmalara neden olan 3 sahte haber

26/04/2018

Sahte haberler nasıl savaş ve krizlerin fitilini ateşler? Ukrayna'da "çarmıha gerilen çocuk" haberinden Myanmar krizinde yayılan sahte fotoğraflara dünya, tarihinin akışını değiştiren ancak sonradan asılsız olduğu ortaya çıkan başlıca haberler.
Çin'de sperm bankası bağışçılarda 'Komünist Parti'ye bağlılık' şartı aradı

06/04/2018

Pekin Üniversitesi Hastanesi sperm bankasına bağışta bulunacak donörlerde partiye bağlılığı şartı koştu. Üniversitenin daha sonra sildiği mesajda, sperm bağışçılarının "uygun siyasi görüşlere sahip olmaları" istendi.
Roma'da kürtaj karşıtı dev afişe kadın örgütlerinden tepki

06/04/2018

İtalya'da kürtaj karşıtı bir derneğin başkentte bir binaya astığı dev afiş büyük tepki çekti. Kadın örgütlerinin tepki gösterdiği afişin üzerinde "11 haftalıkken böyleydin... Tüm organların mevcuttu. Kalbin 3. haftadan beri atıyordu. Parmağını bile emiyordun. Ve şu an buradasın çünkü annen seni kürtajla aldırmadı" yazıyor. Övgü Pınar'ın haberi.
1979 yılında Türkiye: Ekonomik kriz, şiddet olayları ve sıkıyönetim

06/04/2018

BBC Arşivleri'nde Türkiye programında bu hafta, BBC'nin 1979 yılında Türkiye'deki ekonomik kriz ve çatışma ortamıyla ilgili hazırladığı televizyon haberi var. Haberde bilgiler, 1979 yılından sokak görüntüleri eşliğinde aktarılıyor.
Alman mahkemesi Eski Katalonya lideri Puigdemont'u serbest bıraktı

05/04/2018

Almanya'da mahkeme eski Katalonya lideri Carles Puigdemont'un "isyan" suçlaması temelinde sınırdışı edilmesini reddetti ve kefaletle serbest bırakılmasına karar verdi. Ancak mahkeme, Puigdemont'un hakkındaki yolsuzluk suçlamaları nedeniyle sınırdışı edilebileceğini de vurguladı.
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu: Referandumla mevcut durumun değiştirilmesi gerek

05/04/2018

BBC Türkçe'nin sorularını yanıtlayan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, seçim tarihi belli olduğu zaman Cumhurbaşkanı adaylarını açıklayacaklarını söyledi. "İttifak ilkelerinden" de bahseden Karamollaoğlu, "Hem milletvekillerimizin hem Başkanın, kuvvetler ayrılığını tekrar gündeme getirip bir referandumla mevcut durumu değiştirmeleri gerektiğine inanıyoruz" dedi.
Otel, martı istilası yüzünden yasakladığı müşterisini 20 yıl sonra affetti

04/04/2018

Kanada'da 17 yıl önce kaldığı bir otelin odasının martı istilasına uğramasına yol açan müşterinin otelden aldığı ömür boyu men cezası sonunda kaldırıldı.
Uluslararası Temas Grubu: 'ETA kendini fesh ediyor'

03/04/2018

İspanya'nın kuzeyi ve Fransa'nın güneybatısında 40 yılı aşkın bir süre Bask bölgesinin bağımsızlığı için mücadele eden ETA örgütü, Haziran ortasına doğru kendini fesh edecek.