Dollar $ 5.636
Euro 6.324
Pound £ 7.053
Cumhuriyet Altını CUM 1732.75
Altın GR 259.118


F-35'ler ve Türkiye'ye teslimat süreci hakkında merak edilenler

21/06/2018

F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimatının dondurulmasına dair ABD Kongresi'nde girişimler hayata geçerken, F-35'leri üreten Lockheed Martin şirketi bugün Türkiye'ye ilk uçakların teslimini törenle ABD'de gerçekleştirdi. Uçaklarla ilgili merak edilenleri, F-35 teslim törenini ABD'de takip eden Hürriyet Daily News Ankara Temsilcisi Serkan Demirtaş'a sorduk.
Hollanda'da cenaze işleri fuarında sergilenecek 'intihar makinası' tartışma yarattı

06/04/2018

Ötanazi yanlısı görüşleriyle bilinen Hollandalı "ölüm doktoru" Philip Nietsckhe'nin eseri sıvı nitrojen ile çalışan hava geçirmez bir kapsülden oluşuyor. Ziyaretçiler, ölümü aşama aşama deneyimleyebilecek. Yardım kuruluşları ise "makinanın" halka açık fuarda sergilenmesine karşı. Yusuf Özkan'ın haberi.
Samanyolu 'komşu galaksi Andromeda'ya doğru genişliyor'

03/04/2018

Biliminsanları, güneş sistemimizi de içinde bulunduran Samanyolu Galaksisi'nin genişlediğini ve komşu galaksi Andromeda'ya doğru yayıldığını tespit etti. Ancak iki galaksinin birleşmesinin dört milyar yıl süreceği hesaplanıyor.
OECD: Korkulandan daha az iş robotların eline geçecek

02/04/2018

OECD yayımladığı son raporunda korkulandan daha az işin ileride robotların eline geçeceğini açıkladı. Araştırmanın yapıldığı OECD üyesi 32 ülkede işlerin sadece yüzde 14'ünün tamamen otomasyona dayalı olması dolayısıyla gelecekte robotların eline geçme riski taşıdığı aktarıldı.
Süper maddeler: Grafen

28/03/2018

Elmasdan daha dayanıklı, bakırdan daha iletken, çelikten daha güçlü... Süper maddelerde bugün grafeni mercek altına alıyoruz. Grafen daha küçük devre kartlarının yapımını sağlayabilir bu da katlanabilir ve daha küçük elektronik cihazların üretilmesine imkan tanıyacak.
Dünyanın en zehirli kimyasal maddelerini kim denetliyor?

21/03/2018

Uluslararası uzmanlar, Rus eski çifte ajan Sergey Skripal ve kızına yönelik suikast girişiminde kullanıldığı söylenen kimyasal madde numunelerini incelemek için İngiltere'ye geldi. Peki dünyanın en zehirli kimyasal maddelerinin izi nasıl sürülüyor ve bu maddeler nasıl denetleniyor? Leeds Üniversitesi'nden Prof. Alastair Hay BBC için yazdı.
20 saat cep telefonuna bakan kadın ölüm tehlikesi atlattı

16/03/2018

Çin'de yaklaşık 20 saat süren tren yolculuğu sırasında elinden telefonu bırakmayan ve sürekli tek yöne yatan kadının beyninde oluşan kan pıhtıları hayatını tehlikeye attı. Kadın, 3 saatlik ameliyatla kurtuldu.
DERGİ - Dikkatimiz neden dağılır?

15/03/2018

Bir iş yaparken yoğunlaşmakta sıkıntı çekmek, dikkatin kolayca dağılması ve işleri sürekli erteleme beynin işleyiş biçimiyle bağlantılı olabilir ve eğitim yoluyla bu durum değiştirilebilir.
Nehir yataklarının milyarlarca mikroplastik parçacıkla kirlendiği ortaya çıktı

13/03/2018

İngiltere'de yürütülen bir araştırmada, nehirlerde milyarlarca mikroplastik parçacık olduğu ortaya çıktı. Suda yaşayan canlılar tarafından yenilen bu parçacıklar besin döngüsüne girebiliyor, artan yağmurlar ise parçacıkları okyanusa taşıyor.
Kara tahtada bilgisayar öğreten öğretmene Microsoft'tan bilgisayar sözü

01/03/2018

Gana'da görev yaptğı okulda bilgisayar bulunmadığı için teknoloji dersinde öğrencilerine kara tahtadan bilgisayar öğreten öğretmenin fotoğrafları internette binlerce kullanıcı tarafından paylaşıldı. Fotoğrafları fark eden Microsoft, okula bilgisayar gönderme sözü verdi.
10 yıl içinde yapay zekanın getirebileceği tehlikeler neler?

22/02/2018

Füzeye dönüştürülmüş insansız hava araçları, kamuoyunu manipüle eden sahte videolar ve otomatikleştirilmiş bilgisayar korsanlığı... Uzmanlara göre bunlar yanlış ellere düşen yapay zekanın getirdiği tehlikelerden sadece üçü.