Dollar $ 5.716
Euro 6.346
Pound £ 6.941
Cumhuriyet Altını CUM 1840.71
Altın GR 276.527


Venezuela'ya insani yardım: Truva atı mı, samimi bir destek mi?

26/02/2019

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, muhalif lider Juan Guaido'nun öncülüğünde ülkeye yardım yollayan ABD'yi 'Truva atı' gibi topraklarına sızıp içişlerine karışmaya çalışmakla suçluyor. Peki uluslararası yardımlar samimi bir destek mi yoksa arkasında siyasi çıkarlar mı var?
DERGİ - Yön duygusunu geliştirecek 8 öneri

18/07/2018

Bir yere gitmeye çalışırken kendinizi başka bir yerde buluyor, sürekli kayboluyor musunuz? Yön duygunuzun zayıf olduğundan mı şikayet ediyorsunuz? İşte yön duygusunu geliştirecek öneriler...
Kaşıntı hissi neden oluşur, kaşınmalı mıyız?

10/07/2018

Kaşıntı hissinin neden ve nasıl oluştuğu sorusunu cevaplamaya yönelik araştırmalarda elde edilen bulgular beynimizle ilgili ilginç veriler ortaya koyuyor.
Bilime göre mükemmel insan bedeni neye benziyor?

10/07/2018

Evrim bize atalarımızdan büyüleyici bir insan anatomisi bıraktı ama çeşitli kusurlar ve ufak tefek teknik sorunlar da yok değil. Kulaklarımız sağır olabiliyor, kendi boğazımız bizi boğabiliyor, derimiz yaşlandıkça hasar görüyor, dizlerimiz de vücut ağırlığımızı taşıma konusunda çok başarılı değil... Peki diğer canlılar derdimize deva olabilir mi? Anatomi uzmanı Alice Roberts, mükemmel insan bedeninin neye benzeyebileceğini araştırdı.
Tanzanyalı yapışık ikizler 21 yaşında öldü: 'Bir gün evlenmeyi umuyoruz' demişlerdi

04/06/2018

Tanzanyalı yapışık ikizler Maria ve Consolata Mwakikuti, solunum sorunları nedeniyle 21 yaşında hayatını kaybetti. İkizlerin karaciğer ve akciğerleri ortaktı, ancak iki kalpleri vardı ve başlarıyla kolları ayrıydı. Geçen yıl bir gün evlenmeyi umduklarını söyleyen yapışık ikizlerin ölümü ülkede büyük üzüntü yarattı.
Özbekistan kuruyan Aral Gölü'nün yatağını ormana çevirmek istiyor

01/06/2018

Gölün kuruması Özbekistan ve bölgede yaşayan Karakalpak halkı için dev çevre ve sağlık problemleri yarattı. Hükümet bunun üzerine göl yatağını ormana dönüştürerek bu zararı telafi etmeye yönelik iddialı bir proje hazırladı.
İspanya'da 600 bin euroluk ev alan solcu Podemos'a güven oyu

28/05/2018

Podemos'un mütevazi yaşamıyla bilinen solcu lideri Pablo Iglesias ve partinin sözcüsü olan partneri Irene Montero, satın aldıkları yüzme havuzlu lüks ev nedeniyle ikiyüzlülükle suçlandı. Çift yine de haklarında yapılan güven oylamasında yüzde 68,4'lük bir destek aldı.
Çin'de bir kadın aldığı 'yavru köpeğin' ayı olduğunu iki yıl sonra anladı

14/05/2018

Çin'de ailesi için bir köpek yavrusu aldığını sanan kadın, iki yıl sonra hayvanın ayı olduğunu anladı. Su Yun adındaki çiftçi kadın, hayvanın iki ayak üstüne kalkmaya başlayınca şüphelendiğini söyledi.
Macar hükümeti bir ay boyunca her gün Helsinki İnsan Hakları Derneği'nden özür dileyecek

04/05/2018

Budapeşte'de bir mahkeme, 'yalan yanlış iddialar ortaya attığı' gerekçesiyle Macar hükümetini haklarında dava açan Helsinki İnsan Hakları Derneği'nden bir ay boyunca her gün özür dilemeye mahkûm etti.
Suudi Arabistan'dan iki yıllık dev modernleşme hamlesi: 13 milyar dolarlık ek yatırım

04/05/2018

Suudi Arabistan, yaşam tarzını modernleştirmeye yönelik büyük bir hamle hazırlığında. Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın modernleşme programının bir parçası olarak önümüzdeki iki yıl içinde eğlence, spor, sağlık ve eğitime 13 milyar dolar yatırım daha yapılacağı açıklandı.
Savaş ve çatışmalara neden olan 3 sahte haber

26/04/2018

Sahte haberler nasıl savaş ve krizlerin fitilini ateşler? Ukrayna'da "çarmıha gerilen çocuk" haberinden Myanmar krizinde yayılan sahte fotoğraflara dünya, tarihinin akışını değiştiren ancak sonradan asılsız olduğu ortaya çıkan başlıca haberler.
Balık yemek Parkinson hastalığının 'önlenmesine yardımcı oluyor'

26/04/2018

İsveç'teki Chalmers Teknik Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre, pek çok farklı balık türünde bulunan parvalbumin proteini, Parkinson hastalığıyla ilişkilendirilen bazı protein yapılarının oluşmasını engellemeye yardımcı oluyor.
AB içinde en fazla vatandaşlık veren ülke İtalya, Türkler 5. sırada

10/04/2018

ABD istatistik kurumu Eurostat'a göre 2016 yılında AB ülkelerinin verdiği vatandaşlık sayısı 994,800. Türkiye'den de 32,800 kişi AB'den vatandaşlık aldı. Övgü Pınar'ın haberi.
Araştırma: Ebeveynleri kadar eğitimli olamayan erkekler mutsuz oluyor

10/04/2018

İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nden araştırmacılar, ebeveynlerinden daha iyi bir eğitim seviyesine erişememenin erkekler için boşanma kadar stres yarattığını ortaya çıkardı.
Osmanlı'dan kalma erotik el yazması Sotheby's müzayede evinde açık artırmaya çıkıyor

09/04/2018

Tuhfet ül-Mülk adlı 200 yıllık resimli el yazması kitap, bu ayın sonunda Londra'nın ünlü Sotheby's müzayede evinde açık artırmaya çıkıyor. İçinde minyatürlerin de bulunduğu el kılavuzu niteliğindeki kitabın 350 bin sterline kadar (yaklaşık 2 milyon Türk Lirası) alıcı bulması bekleniyor.
Çin'de sperm bankası bağışçılarda 'Komünist Parti'ye bağlılık' şartı aradı

06/04/2018

Pekin Üniversitesi Hastanesi sperm bankasına bağışta bulunacak donörlerde partiye bağlılığı şartı koştu. Üniversitenin daha sonra sildiği mesajda, sperm bağışçılarının "uygun siyasi görüşlere sahip olmaları" istendi.
Fotoğraflarla: Yaşam dolu Antarktika kıtasında bir yolculuk

06/04/2018

Reuters haber ajansının fotoğrafçısı Alexandre Meneghini, görkemli buzullarla kaplanmış kıtayı gezdi. Meneghini penguenlerden balinalara, bölgede yaşam bulan canlıları görüntüledi.
Hollanda'da cenaze işleri fuarında sergilenecek 'intihar makinası' tartışma yarattı

06/04/2018

Ötanazi yanlısı görüşleriyle bilinen Hollandalı "ölüm doktoru" Philip Nietsckhe'nin eseri sıvı nitrojen ile çalışan hava geçirmez bir kapsülden oluşuyor. Ziyaretçiler, ölümü aşama aşama deneyimleyebilecek. Yardım kuruluşları ise "makinanın" halka açık fuarda sergilenmesine karşı. Yusuf Özkan'ın haberi.
Roma'da kürtaj karşıtı dev afişe kadın örgütlerinden tepki

06/04/2018

İtalya'da kürtaj karşıtı bir derneğin başkentte bir binaya astığı dev afiş büyük tepki çekti. Kadın örgütlerinin tepki gösterdiği afişin üzerinde "11 haftalıkken böyleydin... Tüm organların mevcuttu. Kalbin 3. haftadan beri atıyordu. Parmağını bile emiyordun. Ve şu an buradasın çünkü annen seni kürtajla aldırmadı" yazıyor. Övgü Pınar'ın haberi.
1979 yılında Türkiye: Ekonomik kriz, şiddet olayları ve sıkıyönetim

06/04/2018

BBC Arşivleri'nde Türkiye programında bu hafta, BBC'nin 1979 yılında Türkiye'deki ekonomik kriz ve çatışma ortamıyla ilgili hazırladığı televizyon haberi var. Haberde bilgiler, 1979 yılından sokak görüntüleri eşliğinde aktarılıyor.
Dolar/Türk Lirası tarihi rekorunu tazeledi: 4,05

06/04/2018

Türk Lirası, Amerikan Doları'na karşı Perşembe günü yaşadığı değer kaybını Cuma gününün ilk saatlerinde de sürdürdü. Perşembe'yi Cuma'ya bağlayan gece 4,0589'a kadar çıkan kur rekorunu tazeledi. Analistler kurun yükselişini merkez bankasının enflasyon ile mücadelede başarısız kalmasına ve Erdoğan'ın merkez bankasının para politikasını eleştirmesine bağlıyor.